Světla není nikdy dost

Vybavujete váš nový domov a máte jasno v tom, v jakém stylu bude který pokoj laděn? To vám v mnohém usnadní rozhodování při výběru vybavení i doplňků. Mezi důležité součásti každé místnosti patří také svítidla. Ta slouží sama o sobě jako designový doplněk, je však třeba, aby byla rovněž praktická, protože dodávají celému prostoru světlo a rozhodují do značné míry o atmosféře interiéru.

Jak vybírat svítidla

Svítidla je třeba vybírat podle velikosti místnosti, kterou mají osvětlit, jejího charakteru i způsobu využití. Obvykle se na strop umisťují hlavní svítidla. Někdy postačí jedno stropní svítidlo či závěsný lustr, jinde se lépe hodí systémové osvětlení, které si sami snadno rozvrhnete a připevníte na strop. Tím dosáhnete rovnoměrného osvětlení i členitějšího prostoru. Výběru vhodného stropního osvětlení věnujte dostatečnou pozornost. Někdo je nadšen z lankového systému osvětlení, jinde lépe vyhovují zapuštěné bodovky či soustava několika stropních nebo závěsných svítidel. Záleží na konkrétním interiéru a především vašich představách.

Samotné svítidlo na stropě ale většinou nestačí a je třeba jej doplnit dalšími typy svítidel. Můžete pak vybírat svítidlo ve zcela jiném stylu, kontrastní k těm, která již máte v interiéru instalovaná, další možností je využít stejnou designovou řadu, ze které jste již svítidla vybírali. Ta pak k sobě perfektně ladí a celý prostor potom vypadá uceleně a stylově.

Nezapomínejte na žárovky

Máte-li tedy vybraná svítidla, je třeba zvolit také vhodné světelné zdroje, není totiž světlo jako světlo. Svítidlu je třeba přizpůsobit výběr velikosti a tvaru patice světelného zdroje, barva světla záleží zcela na vás. Do moderních interiérů se nejčastěji osazují LED světelné zdroje, které šetří energii a produkují velké množství světla, jehož intenzitu a barvu můžete řídit pomocí stmívače i na dálku.