Jak se starat o auto v zimě

Zima je nepřítelem všech motoristů. Mráz, sníh, led, námraza, to všechno jsou nástrahy, které nám komplikují život. Pokud jsou silnice ošetřovány chemickými přípravky a solí, bývá jízda samozřejmě bezpečnější, ale negativní stránkou je působení soli na podvozek, pneumatiky, karoserii a další části automobilu.

Co je nejdůležitější?

Abychom mohli v zimě se svým autem vůbec vyjet, musíme se postarat především o akumulátor. Pokud si nejsme jisti, zda je správně dobitá, měli bychom sebou vozit startovací kabely, kterými se můžeme připojit například k jinému autu, pokud bude jeho řidič ochoten nám pomoci. Kdo parkuje v zimě venku, měl by udržovat v dobrém stavu dveřní zámky, aby se do auta vůbec dostal.

Důležitá zimní výbava

Přes zimu bychom měli v autě vozit sprej na zámky, na zamrzlá okna, pytlík s pískem, lopatku a na cestu do hor také sněhové řetězy. Samozřejmostí jsou zimní pneumatiky.

Jak pečovat o karoserii

V zimě dáme přednost ručnímu mytí auta před návštěvou myčky aut, nebo zajedeme do myčky aut s ručním mytím. Důležité je dokonalé vysušení mezidveřních prostor, prahů, stěračů a všech částí auta. V lepších myčkách ošetřují zámky rozmrazovačem, který zabrání jejich zamrzání. Výhodu mají majitelé dálkového ovládání.

Aby se karoserie při mytí nepoškrábala, je dobré ji nejprve důkladně umýt silným proudem vody. Po uschnutí by se na karoserii měla nanést vrstva vosku, který ochrání lak před působením chemických přípravků a solí používaných při ošetřování vozovek.

Jak se starat o motor

Dnešní moderní motory jsou natolik dokonalé, že laik nemá šanci a ani by neměl do nich nijak zasahovat. Problémem může být olej a palivo. U olejů je třeba myslet dopředu a používat oleje, které zvládají mrazy kolem -20°C. Potíže mohou nastat u diselových motorů s palivem. Čerpací stanice se přizpůsobují ročním obdobím a od listopadu jde do prodeje odolnější nafta třídy F, která vydrží cca do -20°C. Při startování je důležité šetřit akumulátor, takže vypněte všechny elektrické spotřebiče. Diesel potřebuje v mrazu žhavit klidně i dvacet minut.