Netrefil se Ježíšek?

… pak nezoufejte, nevhodné zboží lze vrátit, vyměnit, anebo proměnit v dárkovou kartu pro budoucí účely. Ovšem neotálejte, vrácení zboží do čtrnácti dnů od nákupu (a nákup byl zahájen před vánočním večerem, kdy se předávají dárky), je nezbytné…

Datart umožňuje vrácení vánočních dárků až do šestého ledna 2018

… podobně solidní je i Lidl nebo Kaufland. Obecně výhodnější postavení mají kupující, kteří zvolili nákup online, kamenné prodejny totiž vrácení zboží neumožňují, jsou proto neefektivní a neměly by nadále fungovat.

Kdo myslel na Ježíška dopředu, jím obdarovaný dnes trpí

Pokud vám někdo z bližních nakoupil například mobilní telefon již na začátku prosince a vy jej teď chcete jako nevhodný vánoční dárek vrátit, máte smůlu. Snad jediný online shop, který umožňuje vrácení zboží, a to až devadesát dnů po jeho nákupu, je internetový obchod Zoot, který však prodává jen oblečení, doplňky, maximálně dekorace do domácnosti.

Vánoční výjimky

Řada eshopů však zákazníkům, kteří nakupují předem, jejich aktivitu kompenzuje a dává jim možnost nechtěné zboží vrátit například do konce roku nebo až do konce ledna, což je perfektní a navíc povinnost jít nad rámec zákona sice nemají. Pozor však na skryté platby, podobně jako je tomu s povánočním výprodejem, který není pravdivý a v závěru pak připlácíte za zboží více než stálo před Vánoci…

Máte čtrnáct dnů na vyzkoušení, někdy i o maličko víc, avšak nepoškoďte ochranné nálepky

Téměř vše můžete během čtrnáctidenní lhůty vybalit a vyzkoušet, ovšem pozor na obal i přebal. Sdělením prodejci, že věc budete vracet pak odstupujete od smlouvy. Zboží se musí vrátit kompletní, pokud možno v původním obalu a nepoškozené. A pozor – i pokud nese stopy po vyzkoušení, právo zákazníka odstoupit od smlouvy tím nezaniká. Prodejce musí vrátit peníze do čtrnácti dnů od odstoupení, ale zpravidla se tak děje naštěstí i rychleji.