Jakým způsobem Čína sleduje lidi?

V Číně najdete nejvíce kamer na světě. V ulicích jsou rozmístěny stovky milionů kamer, které vás sledují na každém kroku. Městské kamery rozeznají vaši tvář všude, dokonce i když se chystáte přejít po přechodu nebo využít veřejnou toaletu. Mají sloužit jako prevence kriminality, ale ve skutečnosti jde o totální kontrolu lidí.

Systém pro rozpoznání tváře

Kamery pracují s technologií rozeznávání tváře a ta je zde prakticky všude. V obchodech stačí zaplatit tím, že ukážete svou tvář. Kamerové systémy jsou inteligentní a pamatují si i vaše oblečení, sledují váš pohyb i vaše chování. Systém porovnává obličeje s kriminální databází a díky tomu se podaří rozpoznat tisíce kriminálníků. Budoucnost této technologie je děsivá. Lidé dostávají hodnocení podle svého sociálního chování. Informace o lidech jsou uchovávány. Když má někdo špatné sociální hodnocení, lidem není umožněno využívat například vlaky nebo letadla.

Tento systém má zlepšovat morálku lidí. Lidé jsou však tímto systémem ovládáni, nutí je chovat se tak, aby sbírali pozitivní sociální hodnocení a omezuje je v tom, co mohou dělat. Čína není jedinou zemí, kde se využívá rozeznávání obličeje. S tímto systémem experimentuje více lidí po celém světě. Jde o vážné ohrožení svobody. Shlédněte níže podrobnou videoreportáž od VICE News, která ukazuje, jak nebezpečná může být totální kontrola lidí.