Moderní mostové jeřáby a jejich využití

Mostový jeřáb se od klasického výškového jeřábu liší tím, že se pohybuje po dráze umístěné pod střechou výrobní haly. Většinou se mostové jeřáby uplatňují ve výrobních halách, případně ve skladových prostorách průmyslových podniků. Kromě mostových jeřábů se pro účely přenášení těžkých břemen používají v halách nebo v otevřených prostorách, kde je postavena potřebná konstrukce s drahou, také jiné typy jeřábů. Jedná se například o jeřáby portálové či otočné.

Využití mostových jeřábů

Mostové jeřáby se pohybují po dráze umístěné nad plochou výrobního podniku či skladu a zpravidla pokrývají celý prostor. Díky zavěšení na pevné dráze mají maximální stabilitu, ale zatížení jeřábové dráhy je minimální. Výhodou mostových jeřábů je možnost nastavení rychlosti pohybu ve svislém i podélném směru. Díky tomu se přenášené břemeno pohybuje s minimálním rozkmitem. Pevnost a stabilita mostových jeřábů je zajištěna kvalitní ocelovou konstrukcí, převážně z válcovaných profilů. Podmínkou instalování a využívání mostového jeřábu v hale je její pevná stropní konstrukce.

Parametry mostových jeřábů

Břemena jsou zdvihána pomocí lanových či řetězových kladkostrojů a jejich přenášení se řídí závěsným ovladačem. Jinou variantou je ovládání na dálku pomocí radiových vln. Rozpětí mostových jeřábů je až 25 metrů, ať už jde o jednonosníkové či dvojnosníkové řešení. Jednonosníkový mostový jeřáb má nosnost 25 tun a dvojnosníkové provedení unese až 50 tun. Případnému rozhoupání či rozkmitání přenášeného břemena se zabraňuje dvojrychlostním ovládáním vybaveným ještě frekvenčním měničem otáček regulací rychlosti.

Výrobce mostových jeřábů

Mostové jeřáby jsou výrobkem zlínské společnosti Ganas, která navazuje na tradice Baťových závodů. Kromě hlavního sortimentu, kterým byla obuv, vybudoval Baťa ve třicátých letech 20. století také strojírenskou halu. V té se vyráběly výtahy a jiná zdvihací zařízení pro potřeby podniku i města Zlín. Na tuto tradici společnost Ganas navázala v roce 1992 a dnes se zaměřuje na výrobu, rekonstrukce a opravy nejrůznějších zdvihacích zařízení. K jejím výrobkům patří nejen mostové, portálové či otočné jeřáby, ale také vázací, lanové, řetězové, textilní prostředky a jiné výrobky, které souvisejí se zvedáním břemen.