Lidé, kteří trpí touto nemocí, jsou oprávněni řídit, pokud jim to jejich zdravotní stav dovolí. Negativně diabetes ovlivňuje bohužel nízká nebo naopak vysoká hladina cukru v krvi, problémy se zrakem a poškození nervů v rukou nebo nohou.
Nejčastější rizikové faktory:
Řidiči, kteří trpí diabetem, mají obvykle větší omezení, než zcela zdraví řidiči. Faktor, který je spojen s hnací kolizí, je podle odborníků právě hypoglykémie ve spojení s jakýmkoli typem cukrovky.
Bezpečnostní opatření pro cukrovkáře:
American Diabetes Association (ADA) nabídla osm opatření pro řidiče, kteří trpí cukrovkou. Tato pravidla pomohou navigovat cukrovkáře jak na silnici v pozici řidiče, ale také na přechodu v pozici chodce.
- Než si sednete za volant, zkontrolujte si hladinu cukru v krvi. Rozhodně byste neměli řídit, pokud máte nízkou hladinu cukru v krvi, vaše schopnost soustředění a rozhodování totiž budou snížená.
- Rovněž pokud se chystáte na dlouhou jízdu vozem, kontrolujte při pravidelných zastávkách svou hladinu cukru v krvi. Váš lékař vás poučí, jak často je během jízdy nutné tento úkon provozovat.
- Glukózu regulujte a doplňujte na základě svačinky, která vám nesmí chybět po ruce. Tato svačinka by měla být okamžitým zdrojem cukru.
- Okamžitě zastavte auto, pokud zpozorujete jakékoli známky hypoglykémie. Jedná se například o rozmazané vidění, rychlá srdeční frekvence, náhlá nervozita, třes, únava, bolest hlavy, zmatenost, závratě, hlad, bledá kůže, pocení nebo zimnice.
- Pokud během zastávky zaznamenáte sníženou hladinu cukru v krvi, okamžitě ji doplňte pytlíkem cukru, sladkým džusem nebo tabletou glukózy. Poté počkejte patnáct minut a hladinu si znovu změřte. Pokud bude opět nízká, je třeba ještě něco jiného sníst. Jakmile se hladina vyrovná, je třeba sníst svačinu, obsahující více bílkovin. Až poté můžete znovu usednout za volant auta…
- Pokud se situace bude opakovat, je třeba neprodleně vyhledat lékaře. Jedná se opravdu o varování a podceňovat hypoglykémii se nevyplácí !!!
- Naopak hyperglykémie není až tak závažným stavem, jedná se vlastně o hnací prostředek, který vám dodává energii. Ovšem i její extrémní měřítko není legrací, tak jako častý nástup této nadhodnoty. Rovněž se poraďte se svým ošetřujícím lékařem.
- Pokud jste řidičem (i pokud ne), nezapomeňte na pravidelná oční vyšetření v souvislostí s cukrovkou, která mohou figurovat jako prevence před případnou dopravní nehodou…