Plánujete si pořídit kolimátor, ale tápete v tom, jaký konkrétní model si z široké nabídky vybrat? Poradíme vám, jaké varianty existují a co při výběru zohlednit.
Instalace kolimátoru
Při výběru kolimátoru pochopitelně hraje velkou roli to, na jakou konkrétní zbraň jej budete osazovat. Například kolimátory na zbraně Holosun používají u všech svých modelů standardizovanou montáž Picatinny/Weaver s šířkou railu 21 mm. Vzhledem k tomu by i na dané zbrani měl být rail Picatinny/Weaver. Pokud plánujete kolimátor instalovat například na loveckou zbraň ZH, budete potřebovat redukci z 11 mm na 21 mm.
Jestliže si plánujete pořídit kolimátor například na oblíbenou zbraň SA-58, můžete si buď zakoupit boční montáž, nebo předpažbí.
Je pro mě vhodný micro, otevřený nebo uzavřený kolimátor?
Jakmile budete mít jasno o montáži, můžete se zaměřit na výběr konkrétního typu. Obecně lze přitom kolimátory rozdělit do tří kategorií – micro, otevřené a uzavřené.
Micro kolimátory
Tyto kolimátory se těší velké oblibě. Jsou totiž velmi kompaktní, lehké a jejich optika disponuje 20mm průměrem. Pokud bychom měli jmenovat konkrétní model, stojí rozhodně za zmínku například Holosun HS403B.
Otevřené kolimátory
I otevřené kolimátory se těší velké oblibě. Pyšní se nízkou hmotností a mají otevřený design s velmi dobrým průhledem typu obrazovka 23,1×32 mm. Pomyslnou sázkou na jistotu je zde například Holosun HS510C.
Uzavřené kolimátory
Poslední kategorií jsou uzavřené kolimátory. Ty nabízí výhody jako obě výše uvedené kategorie, navíc však vynikají svým bytelným zpracováním. Jsou přitom jen o pár gramů těžší. Skvělou volbou může být například Holosun HS512C.
Více informací ze světa kolimátorů najdete na www.holosun.cz.