Dokonalý trávník je snem úplně každého. Ne vždy je ale cesta k cíli přímá a bez překážek. Plevel je velmi silný protivník a zbavit se ho vyžaduje spoustu energie a trpělivosti. Kombinace vůle, postřiků, hnojiv a mravenčí práce je jediné řešení.
Vetřelci
Zahradní technika a zahradní nářadí má pohotovost. Vyráží se do boje s plevelem. Nakrátko střižený trávník je sice hezký, ale když ho na každém kroku hyzdí výhonky čehosi, je všechny vynaložená snaha marná. Je třeba vytvořit si jasný plán a přesně ho dodržovat, aby neměli nezvaní hosté šanci se usadit. Není to jen vizuální problém, ale plevel obírá půdu a o živiny, o hnojivo, a především o cennou vodu. Je to boj, který nemůže tráva ani přes početní převahu vyhrát.
Hned na začátku jara a před prvním sekání je třeba trávník zbavit veškerého plevele. A v ideálním případě to opakovat po zbytek roku. Je to ale vcelku náročné. Pampelišky, sedmikrásky nebo jitrocel zamoří poměrně velké plochy, kořeny jsou hluboké a silné. Máte tedy několik možností.
- Rýč
- Jděte s malým rýčem po zahradě a jakmile zmerčíte plevel, zavrtejte se do země. Zapotíte se a zhubnete, ale plevele se stoprocentně nezbavíte. U každé druhé rostliny totiž přetnete kořeny a do pár dnů vyroste nová. Nehledě na to, že bude trávník vypadat jako zorané pole. Na první pohled nemusí být plevele tolik, ale při bližším prozkoumání bývá skutečně na každém kroku
- Vypichovač plevele
- Vytrhávač s násadou
Výsledek musí pohladit na duši, a tak vezměte do ruky hrábě a celý trávník přejeďte od začátku do konce. Jedině tak se zbavíte hrudek hlíny a zbylých stébel a smotků. Na závěr vezměte zahradnické nůžky a zastřihněte nerovnosti kolem plůtků nebo stromků, keřů a květin. Když je trávník konečně prostý všeho, co tam být nemá, zaměřte se na kvalitní hnojiva. Můžete kombinovat speciální směsi a posypku z vlastního kompostu. Tak se ke kořenům dostane ten nejvýživnější koktejl.