Petrolejové svítidlo: co to je a jak vzniklo?

Petrolejové lampy symbolizují poměrně známý druh osvětlení. Víte však, na jakém přesném principu fungují? A jak toto svítidlo vzniklo?

Co je to petrolejová lampa neboli petrolejka

Jedná se o jednoduchý zdroj světla, který funguje na principu hoření petroleje. V palivu je přítomná chemická energie, která se díky hoření postupně uvolňuje a přeměňuje na světelnou a tepelnou energii. 

Za vynálezce petrolejové lampy je považován polský chemik Ignacy Łukasiewicz. Pravdou ovšem zůstává, že petrolejové osvětlení prošlo postupem času určitým vývojem. Jistý Beale se například v roce 1837 zasloužil o rekonstrukci petrolejové lampy bez knotu, ale s dmychadlem. Toto dmychadlo mělo za úkol přivádět k petroleji dostatečné množství vzduchu, aby mohl dobře hořet.

Jak petrolejové lampy vznikly a k čemu se používaly?

Ze předchůdce petrolejových lamp jsou považovány olejové lampy, které se skládaly z nádoby s olejem a knotu. Petrolejové lampy jsou přitom označovány za bezprostředního předchůdce elektrického osvětlení

Tento druh osvětlení se přitom v minulosti hojně používal k osvětlování dolů. Rozšíření se petrolejové lampy dočkaly především v 19. a první polovině 20. století.

Z čeho se petrolejové lampy skládají?

Klasické petrolejové lampy jsou tvořené několika částmi. Jedná se především o nádrž na samotný petrolej, skleněný cylindr, knot a další ochranné či okrasné části. 

Více informací ze světa starožitných svítidel najdete na www.starozitnasvitidla.cz.