Jaká strava je pro muže při hubnutí nejlepší?

Muži mají trošku jiné požadavky na vyvážený denní přísun potravin než jejich něžnější protějšky. Obzvlášť chtějí-li zhubnout. Všude čteme, že základem je vyvážená strava. No jo, jenže co to přesně znamená?

Snídaně

Ať už je to to, co uděláte v posilovně, v kanceláři nebo doma, rozhodně byste nic neměli začínat bez snídaně. Obzvlášť pokud cvičíte, měla by být velmi bohatá na bílkoviny, abyste měli z čeho opravovat a obnovovat svalstvo. Ideální jsou k tomu vajíčka, protože drží dobrý balanc mezi bílkovinami a tuky. Zkuste k nim ještě přihodit lososa a tresku nebo prostě cokoliv, co má vysoký obsah proteinů, které vás zasytí na mnohem delší dobu. Jestli máte čas, udělejte si obložený toast s vejcem nebo krásně obloženou omeletu.

Dopolední svačinka

V dopoledních hodinách je nezbytné toho co nejvíce vypít, protože v druhé polovině dne z toho bude tělo čerpat, aby se vyčistilo. Pro celý den platí, abyste jedli málo, ale o to častěji. Na dopolední svačinku si proto vyberte nějaké rychlé občerstvení (tím samozřejmě nemyslíme fastfood), které vás trochu nakopne cukry, takže třeba arašídové máslo s banánem nebo krémové avokádo s plátky krůtího masa.

Oběd

V tom by se měla snoubit energie ze sacharidů a síla bílkovin. Potraviny bohaté na tyto dvě látky se postarají o to, abyste odpoledne nebyly v útlumu. Klíčem je vybírat sacharidy, které mají v doplňování cukru stoupající tendenci. Klidně zvolte celozrnné pečivo jako chleba, protože ten zvládne udržet vyváženou hladinu sacharidů v těle až na 10 hodin. Tím zabráníte energetickému pádu úplně bezpečně.

Na celozrnný sendvič plácněte třeba hovězí nebo vepřový plátek masa, losos, krůtu nebo kuřecí. Ideální přílohou jsou smažené fazole.

Odpolední svačinka

U chlapů to není ani tak touha po cukru, jako po něčem slaném. Ale nevybírejte si něco plného nezdravých tuků a raději mějte v šuplíku v práci neustálou zásobu ořechů, různých semínek, slaného popcornu (ano, čtete správně) nebo nízkotučný tavený sýr a sušenky bez cukru.

Večeře

Nevzdávejte se sacharidů. Mají nízký obsah tuků, jsou bohaté na vlákninu a můžete díky nim večer relaxovat. Zkombinujte je se zdravými esenciálními tuky, které pomůžou přes noc zpevňovat vaše vlasy, nehty a vyživovat pokožku. Zdravý přísun těchto tuků získáte z tučných ryb jako je losos, pstruh nebo makrela, stejně jako ze semínek, olejů a ořechů.

A hlavně nezapomínejte, že talíř má být vždy z poloviny plný zeleniny! Takže mějte lednici neustále zásobenou salátu, rajčaty, okurky, paprikami a dalšími. Ideální je i řepkový olej, fazole, hnědá rýže nebo celozrnné těstoviny.