Zhoršování životního prostředí je jedním z největších problémů, kterým Afrika čelí. Největší vliv mají sucha a neustálá desertifikace. Úrodné zelené oblasti se od 70. let minulého století postupně přeměnily na neplodnou a mrtvou poušť, za jejíž rozvoj může špatné hospodaření s půdou, ale i neustálý růst populace. Jednou z nadějí pro zlepšení životního prostředí je „Great Green Wall“, tedy v překladu Velká zelená zeď.
Projekt Great Green Wall
Jde o projekt, jehož cílem je masivní sázení stromů. Pro realizaci projektu se spojilo více než 20 afrických národů, které doufají, že tím pomohou zmírnit škody, jenž změny životního prostředí přinesly. Projekt se po více než desetiletí velkého úsilí ukázal jako velmi úspěšný a to i díky pomoci od mezinárodních partnerů. Celá stěna má neuvěřitelnou délku kolem 6000 mil a táhne se podél jižního okraje Sahary (území Sahel).
Naděje pro území Sahelu
Řada afrických leaderů brala na problémy zřetel a plány pro Great Green Wall se začaly v roce 2007 realizovat. Od zahájení se do projektu investovaly miliardy dolarů v naději, že vybudují „přirozený zázrak světa po celé šířce Afriky“, který výrazně zlepší podmínky, ve kterých místní obyvatelé žijí. Zeď pomůže také zachránit místní ohroženou venkovskou ekonomiku, obnovit zemědělské pozemky, zvýšit příjmy obyvatelstva a možnost pěstování potravin pro následující generace.