Problém se zámky lásky mohou vyřešit unikátní sochy

Zámky lásky jsou po celém světě považovány za způsob, jak vyjádřit trvanlivost a krásu lásky dvou partnerů. Nejčastějším místem pro jejich umístění jsou mosty a brány na romantických místech. Zámky se opatří iniciály milenců a následně se zavěsí za kovovou výpleť. Klíč od zámku se často symbolicky vhodí do řeky. Pro mnohé je to nový trend, ale pravda je taková, že má více než stoletou tradici.

Zámky lásky jako velký problém

Zamilovaní lidé mají často potřebu vyjádřit věčnost své lásky způsobem, který poškozuje okolí, ať už jde o iniciály vyryté do stromů, do skal či zámky pověšené na romantických místech. Co se stane se zámkem lásky po mnoha letech? Obvykle zkoroduje nebo se z něj stane nevzhledný odpad. Na některých turisticky oblíbených místech zámky lásky doslova poničily mnoho mostů a namísto hezké ozdoby se z nich stal odpad, který vahou mnoha tun narušuje konstrukce mostů a je třeba je neustále odstraňovat. Například ve Francii byl slavný most Pont des Arts tak přetížen zámky lásky, že musel být evakuován, zámky na něm vážily dohromady 45-65 tun.

Krásné a stylové řešení

Zakázat tuto dlouhou tradici by bylo kruté a tak mnoho měst vymyslelo stylové řešení, které umožní milencům i nadále používat zámky lásky, aniž by poničily důležité mosty či jiná místa. Jde love lock sculptures, tedy umělecké konstrukce, které jsou uzpůsobené pro zavěšení zámků. Když se tento nápad poprvé objevil, stal se velkou inspirací, která se začala šířit po celém světě.

Jedním z takových míst je i město Nový Bor, v České republice, kde najdeme uměleckou skulpturu srdce, která nese název „Zámkové srdce lásky, míru a štěstí“. Jeho autorem je místní výtvarník Pavel Danys a na jeho tvorbě se podílelo 11 lidí. Jde o krásnou inspiraci pro všechna města, kde představuje velké množství zámků lásky problém.