Plastový odpad výměnou za jídlo: Lidé na Bali čistí ostrov od plastů

Dokážete si představit, že by všichni lidé začali aktivně pracovat na vyčištění této planety od plastového odpadu? Je to hezká představa a motivací by se mohl stát indonéský ostrov Bali. Místní lidé tu výměnou za plastový odpad dostanou jídlo.

Jak to všechno začalo?

Když přišla pandemie COVID-19, ostrov Bali se náhle ocitnul bez turistů. Pro ostrov, který je na turistickém ruchu závislý je to katastrofa, protože lidé byli náhle bez příjmu. Více než polovina příjmu zde pochází z ekonomického ruchu. Jelikož se mnoho lidí ocitlo bez práce, vrátili se zpět do svých vesnic. Made Janur Yasa, majitel veganské restaurace ve městě Ubud, se rozhodl, že zoufalým lidem pomůže.

Jedním z problémů ostrova Bali je velké množství plastového odpadu. Zahájil tedy program, díky kterému mohou místní lidé vyměňovat plastový odpad za rýži. Pro místní obyvatele je to velká výzva a motivace pracovat na úklidu plastového odpadu. První takovou akci uspořádal v květnu 2020 a to ve vesnici, kde vyrůstal. Tento nápad se setkal s velkým úspěchem a začal se šířit po celém ostrově. Následně se zrodila jeho nezisková organizace Plastic Exchange.

Do sbírání plastů se zapojilo skoro celé Bali

Organizace dosud pomohla nakrmit tisíce rodin a shromáždila téměř 500 tun plastů k recyklaci. Za toto množství plastu dostali lidé už přes 550 tun rýže. Lidé sbírají plasty ze svých domovů, z ulic i z pláží. Plast chodí vyměňovat za jídlo lidé všech věkových kategorií.

Veškerý odevzdaný plast se odesílá na Jávu, kde dojde k jeho řádné recyklaci. Zatímco tu lidé byli ještě nedávno zoufalí, nyní jsou nadšení, mohou čistit okolí a dostat za to jídlo. Do výměny plastového odpadu za jídlo už se zapojilo přes 200 vesnic. Lidé se tu učí o nebezpečí plastů a o tom, jak ho oddělit. Bylo by skvělé, kdyby se Bali stalo inspirací i pro další místa a lidé by se po celém světě snažili čistit planetu od plastového odpadu.

Foto: facebook.com/groups/plasticexchangebali