Není to tak dávno, co zákon jasně stanovil, že nové stavby, které budou postaveny, musí splňovat nízkoenergetické normy. Jinými slovy musí být projektovány jako budovy s nízkou spotřebou energie, což se v současné době energetické krize jeví jako velmi dobrý krok. Ty, co staví nebo se k tomuto kroku chystají se však ptají, jaké bydlení si v nejlepším případě pořídit. Máme zvážit pasivní, nízkoenergetické bydlení nebo postavit takzvaný nulový dům?
Nízkoenergetický dům
V posledních letech tím nejskloňovanějším pojmem je nízkoenergetický dům, který se lze pořídit také na klíč. Je definován jasnou měrnou spotřebou tepla na vytápění, která nesmí překročit 50 kWh/m2 za rok. Jinak se mu také říká budova s nízkou spotřebou energie, kdy se samozřejmě stanovuje také hodnota měrné spotřeby tepla na vytápění.
Nízkoenergetická dům může mít mnoho podob. Dokonce se velmi často staví ve formě dřevostavby, která slibuje rychlou výstavbu za výhodnější cenu, navíc po stránce životnosti odpovídá tradičním rodinným zděným domkům.
TIP: Domy na klíč zajišťuje například stavební firma ORCAN GROUP.
Pasivní dům
Nejoptimálnějším řešením úspor je takzvaný pasivní dům, který nejefektivněji využívá energie v bydlení. Hranice pro měrnou spotřebu tepla na vytápění je 15 kWh/m2 za rok čili se jedná o krapet úspornější řešení než výše zmíněné.
Kromě toho takové bydlení musí být vybaveno několika úspornými opatřeními, a to konkrétně musí mít zhotovenou neprůvzdušnou obálku budovy nebo by se mělo instalovat nucené větrání.
Nulový dům
Už jste slyšeli o nulovém domě? Nulový nebo také plusový či ostrovní dům je takový, který si zajišťuje sám vlastní energii. Vystačí si zkrátka s tím, co sám vyrobí. Dům si vyrobí dostatečné množství energie, které potřebuje na doplněných svých energetických ztrát.
Aby takový dům zajistil potřebnou energii, musí být nezávislý na veřejné elektrické síti. Proto na střeše sídlí fotovoltaické panely, a to konkrétně v kombinaci s akumulátorem.