Obchodování u brokera eToro

Vybíráte ideálního brokera pro obchodování přes internet? Pak jste jistě četli, jak důležité je hledat licencovanou společnost s nízkými poplatky, s kvalitní platformou a s dobrými ohlasy. To vše je samozřejmě pravda, avšak my se podíváme na výběr brokera z trochu netradičního pohledu.

V roce 2018 bylo regulovaným brokerům nařízeno, aby zveřejňovali nepříliš lichotivou statistiku o úspěšnosti klientů. V patičce webu nebo pod tlačítkem k registraci tak u každého brokera najdete údaj o tom, kolik procent obchodních účtů končí ve ztrátě. Brokeři přitom mohou uvést vlastní statistiku nebo použít universální údaj, který říká, že 80-89 % klientských účtů je ztrátových. Taková statistika ovšem klienty spíše odrazuje.

Nejméně ztrátových účtů? Vede eToro

Pokud budeme srovnávat nejvyhledávanější brokery na českém trhu, pak nejlépe vychází broker eToro. Podle uvedených číselkončí u tohoto provozovatele ve ztrátě 65 % klientských účtů. Následuje společnost XM.com (70 %), Markets.com a IQ Option (73 %), Purple Trading (75 %), FXPro (79 %), Plus500 (80,6 %), XTB (82 %) a Admiral Markets (83 %). Na trhu jsou samozřejmě desítky dalších společností, ale tito brokeři dominují předním příčkám v různých srovnáních a tabulkách.

Mezi prvním a posledním brokerem našeho výběru je propastný rozdíl téměř 20 %. Znamená to snad, že je eToro lepší broker než ostatní, nebo má pouze schopnější klienty? To bohužel zůstává otázkou. Je tu ovšem ještě jeden faktor, který by mohl zvýhodnit obchodování u eToro.

Platforma pro sociální obchodování

Broker eToro si dlouhodobě zakládá na sociálním obchodování a jeho platforma umožňuje kopírovat cizí (a hlavně úspěšné) obchodníky. Pro začátečníky je jistě lepší svěřit peníze někomu, kdo dosáhl dobrých výsledků, než slepě tipovat a spoléhat na štěstí. A právě to broker eToro umožňuje. Dlouhodobá úspěšnost obchodníka sice nezaručuje, že v budoucnu bude obchodník také ziskový, ale je to jakýsi ukazatel jeho schopností. Je tedy možné, že tak často kritizované sociální obchodování ve skutečnosti funguje?