Jaderné zbraně jsou jednou z největších hrozeb lidstva. Zatímco země jako USA volají po jaderném odzbrojení mnoha jiných zemí, osm dalších zemí, včetně USA, budovalo jaderný arzenál celá desetiletí. Jedinou zemí, která se jaderných zbraní vzdala, je Japonsko – jediná země, kde byly jaderné zbraně použity v boji. Poté, co Američané vytvořili a použili první jadernou zbraň, v jejich výrobě je následovalo Rusko, poté Spojené království, Francie, Čína a další země.
Do šedesátých let se ukázalo, že budoucnost, v níž by desítky zemí stavěly a testovaly jaderné zbraně, by pro svět nebyla bezpečná. To vedlo ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní (nuclear Nonproliferation Treaty) z roku 1968, jejímž cílem bylo zabránit šíření jaderných zbraní a jaderných technologií. Několik zemí, včetně Izraele a Severní Koreje, se smlouvou nesouhlasilo. Potenciální využití jaderných zbraní mezi nepřátelskými národy nadále ohrožuje mezinárodní mír. Představíme si aktuální čísla podle zprávy od Federation of American Scientists ukazující, kolik jaderných zbraní existuje a které země je mají.
Počet jaderných zbraní v jednotlivých zemích
Severní Korea: 60
Severokorejský vůdce Kim Jong Un sice jedná o jaderném odzbrojení, ale jaký bude mít výsledek, to je zatím nejisté. Po celá léta se USA snažily vyjednávat se Severní Koreou, aby omezily program jaderných zbraní. Dohodnutý rámec, podepsaný v roce 1994 prezidentem Bill Clintonem, nakonec selhal. Dnes má Severní Korea pravděpodobně až 60 jaderných zbraní.
Izrael: 80
Izraelská vláda ani oficiálně nepotvrdí ani popírá, že má jaderné zbraně. Je však otevřené tajemství, že země Středního východu už po desetiletí staví jaderné zbraně. V roce 1986 Mordechai Vanunu, bývalý jaderný technik a dělostřelec, odhalil existenci izraelského programu.
Indie: 130
Indie úspěšně vyzkoušela poprvé jadernou raketu v roce 2013. Mírně řečeno, Indie má nepřátelský vztah se sousedním Pákistánem. Toto napětí je zkomplikováno skutečností, že obě země vlastní jaderné zbraně. Indie nejprve začala vyvíjet jaderné zbraně v boji proti čínské agresi v šedesátých letech. Od té doby testovala několik jaderných zařízení, které způsobily, že USA uvalily a později zvedaly různé sankce.
Pákistán: 140
Pákistánská raketa Shaheen-III, která je schopna nést jaderné hlavice, byla vystavena během vojenské přehlídky, která připomněla den Pákistánské republiky v islámábádu v Pákistánu. V roce 2014 začal Pákistán vyvíjet taktické jaderné zbraně, které jsou menšími hlavicemi postavenými pro použití na bojištích spíše než proti městům nebo infrastruktuře.
Spojené království: 215
Stejně jako všechny ostatní nukleární země, i Spojené království tvrdí, že potřebuje nukleární zbraně především na obranné účely. Jejich počet se však snížil. Pokračuje v úsilí o snížení jaderných zbraní a zároveň udržuje své obhajoby pro minimální jadernou sílu.
Čína: 270
První pokus o jaderné zbraně v Číně se uskutečnil v roce 1964. Peking uchovává informace o svých jaderných zbraních v tajnosti, takže není možné přesně určit, kolik jich má země k dispozici.
Francie: 300
Francie začala vyvíjet jaderné zbraně během studené války, kdy prezident Charles de Gaulle věřil, že potřebuje obranné schopnosti nezávislé na USA a NATO. Zatímco má Francie třetí největší zásobu jaderných zbraní na světě, tvrdí, že nemá žádné chemické nebo biologické zbraně. Je členem NPT.
Spojené státy: 6800
Spojené státy zahájily jadernou éru pod prezidentem Franklinem Rooseveltem v roce 1942. Tato země zcela změnila pohled na jaderné zbraně tím, že shodila bomby na Hirošimu a Nagasaki v Japonsku, čímž okamžitě zabila desítky tisíc civilistů. Spojené státy jsou členem NPT, ale odmítly se připojit k zásadám, které nejsou pro první použití.
Rusko: 7000
Bývalý Sovětský svaz začal pracovat na svém programu jaderných zbraní ve čtyřicátých letech. I když Rusko mnoho jaderných zbraní zneškodnilo, dnes se zdá, že investuje do jejich modernizace (podobně jako USA) a rozšiřuje svůj arzenál.
Podle aktuálních čísel je na světě 14955 jaderných zbraní připravených k použití.
Tip: Správa stránek pro profesionální péči o weby