Kastrace domácích mazlíčků: Ano vs. ne?

Přemýšlíte, zda necháte svého domácího mazlíčka vykastrovat? Zvažujete pro a proti? Možná vám pomůže tento článek, ve kterém se dozvíte vše základní o kastraci fenek, psů, koček a kocourů.

Kastrace fenek

Při kastraci jsou fence odstraněny pohlavní orgány, tedy vaječníky, děloha a vejcovody. Běžně se kastrace fen provádí po dosažení pohlavní dospělosti. Vážným důvodem, proč nechat fenku kastrovat, je především snížení rizika vzniku rakoviny mléčných žláz, jelikož se jedná o nejčastější nádorové onemocnění u fen vůbec. Kastrace feny před či po prvním hárání toto riziko vzniku rakoviny mléčné žlázy snižuje skoro na nulu. Fenka po kastraci také přestává hárat a vy máte o starost méně.

Kastrace psů

Kastrace dokáže u psa zamezit nežádoucímu chování, například toulání za háravými fenami, nepříjemné a časté značkování močí a je prevencí nežádoucímu nakrytí feny. S kastrací se také snižuje četnost útěků z domova a též teritoriální chování. Kastrace psa se většinou provádí od 3-4 měsíců stáří psa, ale spíše po dosažení pohlavní dospělosti.

Kastrace kočky?

Velmi důležitá je kastrace především u koček, jelikož právě u nich hrozí riziko populační exploze. Kočky se potulují po ulicích a nakonec skončí v útulcích. Kastrace kočky trvá asi 20-30 minut a kočky bývají po kastraci klidnější a mazlivější, také se drží blíže svého domova. Kastrace je skvělou prevencí nechtěných koťat, jelikož kočka může mít koťata až 3 krát do roka.

Kastrace kocoura?

Kastrace skýtá mnohé výhody, u kocourů je to především zamezení nežádoucího chování, tedy toulání se za kočkami a rvačky s jinými kocoury. Kocour také často značkuje své teritorium močí, což se po kastraci omezuje. Kastrace kocoura probíhá po dosažení pohlavní dospělosti. Po vykastrování dochází ke zklidnění jedince, který je přítulnější a mazlivější.