Karibik, jak ho neznáte: Šokující snímky ukazují moře plné plastů

Výzkumy, které probíhají v rámci znečištění životního prostředí, odhalují, že 91% procent plastů, které se vyrábějí pro spotřebitele, není recyklováno. Vědci, kteří se zabývají problematikou znečištění, které způsobují právě plasty, byli upřímně zděšeni. A s tímto zjištěním vyvstává i otázka, kam tyto použité plasty mizejí. Caroline Power přinesla vizuální důkazy v podobě šokujících fotografií, na nichž je zachycen Karibik plný plastového odpadu.

Problém s plasty je třeba řešit ihned

Podle Jenny Jambeckové, specialistky na životní prostředí z University of Georgia, specializující se právě na studium, by měl každý za tento celosvětový problém převzít osobní zodpovědnost. Každý z nás by se měl zamyslet nad svým každodenním způsobem života a možností snížit množství plastů, které každodenně používá. Mezi nejčastější výrobky každodenní potřeby patří plastové sáčky, obaly na jídlo nebo plastové lahve.

Jambecková také vyzvala, aby každý provedl jednoduchý experiment – během jednoho týdne odděloval a uchovával veškerý plastový odpad. Teprve poté se ukáže, kolik jednorázových plastových obalů pravidelně používáme a kolik zbytečného plastového odpadu vyprodukujeme.

Plasty se uvolňují i z oděvů

Univerzita na Floridě nedávno provedla jednu studii, ze které vyplynulo, že plasty se uvolňují například i z oděvů. National Oceanic and Atmospheric Association (NOAA) financovalo dvouletou studii, která se zaměřovala na zjišťování zdrojů, jež způsobují mikroplasty hromadící se v Mexickém zálivu. Z této studie vyplynulo, že více než 80% mikroplastů, které se v oceánu nacházejí, jsou ve skutečnosti mikrovlákna, která se uvolňují ze syntetického oděvu.

Pokaždé, když dochází k praní oblečení, jež je vyrobeno ze syntetických materiálů, se do přírodních vodních zdrojů uvolní mikrovlákna, což jsou mikroskopická plastová vlákna. Další výzkumy prokázaly, že z 85% jsou plastová mikrovlákna zodpovědná za celosvětové znečištění pobřeží.

Pokud se tedy zamyslíme, při znečištění plasty se nejedná jen o plastové obaly, ale také o syntetické oblečení, které se dosti velkou měrou na znečištění životního prostředí podílí. Pokud chceme zamezit uvolňování mikrovláken do vody, je třeba používat oblečení, jež se vyrábí z přírodních materiálů, mezi něž patří vlna, bavlna, konopí či bambus.

Foto: Caroline Power, facebook.com/caroline.power3/posts/10155101848243861