Jste dostatečně připraveni na nařízení EU o whistleblowingu?

Ve firmách často dochází k nepříjemným situacím, protiprávnímu jednání nebo různým sporům. Často to může vyvrcholit až do extrémní situace nebo se naopak nemusí stát nic a protiprávní jednání může pokračovat. Je důležité, aby měl každý zaměstnanec ve firmě možnost informovat o porušování zákona a zároveň byl právně chráněn před odvetnými kroky zaměstnavatele. O to by se měl postarat zákon o ochraně oznamovatelů. Co byste měli o nařízení EU o whistleblowingu vědět?

Na co by se měly firmy připravit?

Firmy by si měly zajistit whistleblowing systém, tedy vnitřní systém pro přijímání a vyřizování oznámení. Díky tomu se může řešit nežádoucí chování ve firmě. Tento systém je povinný pro každou soukromou společnost od 25 zaměstnanců, nebo pro každého zadavatele veřejných zakázek, s výjimkou nejmenších obcí do 5 tisíc obyvatel. S pomocí tohoto systému může oznamovatel, neboli whistleblower, anonymně nahlašovat porušování práv Unie. Pokud si myslíte, že takový systém není důležitý, jste na omylu. Když ho nebudete mít zajištěný, měli byste vědět, že za porušení povinností plynoucích ze zákona hrozí pokuta až 1 mil. Kč nebo 5 % z čistého obratu dosaženého za poslední účetní období. Podle aktuálního návrhu zákona byste měli zavést vnitřní oznamovací systém do 31. března 2022.

Ideální whistleblowing software pro každou firmu

Jako první byste si měli zajistit whistleblowing software pro zadávání, zpracování, řízení, řešení a archivaci oznámení. Pokud žádný neznáte, nevadí, poradíme vám. Nejideálnější řešení představuje Whistlee, tento nástroj byl vytvořen tak, aby plně vyhovoval platné legislativě. Snadno se přizpůsobí pro potřeby každé firmy, je zcela bezpečný a přitom jednoduchý na ovládání. Představuje řešení, které je i cenově výhodné. Více informací o tomto nástroji i o samotné směrnici EU naleznete na portálu Whistlee.cz.