Jaké zdravé alternativy lze použít za klasické kravské mléko?

S rozvíjejícím se důrazem na ekologii a morálními otázkami týkající se velkochovu zvířat se rozšiřuje také trend užívání rostlinných alternativ za klasické kravské mléko. Nejenže jsou rostlinná mléka zajímavým zpestřením jídelníčku, ale přináší do stravy také dávku vitamínů a minerálních látek.

Rostlinné alternativy

Rostlinná mléka nejsou pouze alternativami, ale také zajímavým zpestřením vašeho jídelníčku. Můžete je samozřejmě používat spolu s kravským mlékem či jim dát naprostou přednost ve všech ohledech. Rostlinná mléka lze totiž používat jako běžné mléko. Přidat je můžete do kávy, připravovat z nich kakao, pudink, použít při pečení sladkého i slaného či s nimi rozředit kaši. Vždy záleží na druhu a kvalitě daného rostlinného mléka.

Druhy

Rostlinná mléka mohou být vyrobena z obilnin, luštěnin, ale také semínek či ořechů. V obchodech se zdravou výživou, ale i v běžných supermarketech, se setkáte s mlékem sójovým, rýžovým, mandlovým, kokosovým, ovesným, lískooříškovým apod. Tato rostlinná mléka mohou být přírodní či ochucená, například vanilkou či čokoládou. Na základě použitých surovin se také jednotlivá rostlinná mléka liší cenou, která se může pohybovat od 30-100 Kč.

Sójové mléko

Nejběžněji se dnes v supermarketech a obchodech se zdravou stravou setkáte se sójovým mlékem. Sójové mléko a další výrobky ze sóji jsou skvělým zdrojem bílkovin a dalších zdraví přínosných látek. Právě proto jej hojně využívají vegani a vegetariáni, kteří hledají kvalitní zdroje bílkovin, jichž se jich z masa nedostává. Sójové mléko se hodí na přípravu pudinků, k pečení, ale také na přípravu ranních kaší. Do mléka je chutnější například mléko mandlové či oříškové. Druhým typem rostlinného mléka, který je velmi snadno dostupný, a to i cenově, je mléko rýžové. Rýžové mléko můžete kombinovat i s jinými druhy rostlinných nápojů. Hodí se při přípravě smoothie i při pečení.