Dalekohledy pro myslivce i ostatní

Dalekohled je optický přístroj, který umožňuje vidět i vzdálené objekty tím, že je přiblíží. Podle účelu použití se dalekohledy rozdělují do několika skupin. Při výběru je rozhodující účel jeho používání a dva základní parametry, které jsou na dalekohledech vždy uvedeny. Jedná se o zvětšení a průměr objektivu. Pokud má tedy dalekohled vyznačen údaj 10×50, znamená to, že má 10-ti násobné zvětšení a 50 mm průměr obou objektivů.

Jednotlivé skupiny dalekohledů

Dalekohledy rozdělujeme do několika základních skupin, tedy na dalekohledy:

myslivecké, turistické, kapesní či divadelní kukátka, astronomické, vojenské, dalekohledy zoom a dětské dalekohledy. Vedle tohoto základního dělení existují také dalekohledy monokulární, což jsou optické přístroje umožňující „přiblížit“ si vzdálené objekty a pozorovat krajinu pouze jedním okem.

Důležité parametry

Pro kvalitní myslivecké dalekohledy jsou důležité tři základní parametry – velká světelnost, voděodolnost a plnění dusíkem proti zamlžování. Největší světelnost mají dalekohledy 8×56 a dalekohledy 7×50. Pro lidi ve věku nad 50 let se doporučují rozměry 10×56, respektive 10×50. Naopak základním požadavkem u dětských dalekohledů je velikost dalekohledu, aby jej dítě vůbec udrželo v ruce.

Další parametry

Důležité také je, jak kvalitní jsou optické členy a materiály. Hlavně by vám ale dalekohled měl dělat radost a mohli jej spolehlivě používat řadu let, přičemž by neměl být zbytečně drahý. Při kupování dalekohledu se zaměřte také na označení, což je „číslo x číslo“. Například bude mít dalekohled označení 10×50 nebo 8×42. První číslo je přiblížení a druhé číslo je průměr objektivu. Pokud je uvedeno přiblížení 10x, tak je pozorovaný objekt zobrazen 10x blíž, což znamená, že objekt vzdálený od vás jeden kilometr, budete pomocí dalekohledu vidět jako ze vzdálenosti 100 m.

Termodalekohledy

Tyto přístroje je možné využívat i ve dne, kdy slouží k pozorování zvěře schované ve vysoké trávě nebo v keřích. Termodalekohledy či termovize nepotřebují žádné světlo a díky principu sbírání infračerveného záření se dají použít v plné tmě, v mlze, v dešti nebo sněžení.