Bělení korálů, které zničilo dvě třetiny australského Velkého bariérového útesu v letech 2016 a 2017, mělo velmi drastický dopad na stav nejvetší živé struktury na této planetě. Podle studie, která byla zvěřejněná v magazínu Nature, výrazné úmrtí korálů ze zmíněných let značně snížilo schopnost korálů se obnovovat a nadále žít, jako tomu bylo dříve. Během roku 2018 se snížil počet nových korálů o 89%, ve srovnání s historickým rekordem.
Rozsahem poklesu nových korálů byli velmi překvapeni výzkumní pracovníci z ARC Center of Excellence for Coral Reef Studies in Australia. Takový náhlý úpadek sledovali poprvé.
Šokující zhroucení procesů ekosystému
Šlo o první studii, která zdokumentovala šokující zhroucení procesů ekosystému v oceánu. K bělení dojde, když teplá voda donutí korály vyhnat řasy, které jim dodávají barvu a živiny. Útesy se sice mohou z takových událostí zotavit, ale trvá to asi deset let. Od roku 1998 utrpěl Velký bariérový útes čtyři taková bělení a v případě, že emise skleníkových plynů budou pokračovat na současných úrovních, mohlo by od roku 2035 dojít ke dvěma událostem bělení každé desetiletí. Nedávná bělení pokrývala 900 kilometrů útesu a znesnadňovala mladým korálům doplňovat postižené korálové populace.
Každý druh korálů byl bělením ovlivněn jinak, například nové korály Acropora se snížili o 93%. Jedná se o stolové korály, kterým útes vděčí za 3D strukturu a poskytnutí stanoviště pro celou škálu ryb od pstruha korálového až po klauny.