Chemické látky pro trávníky mají podle studií souvislost s rakovinou psů

Chemické látky určené pro trávníky, především pak ty, v nichž se vyskytuje 2,4-D (2,4-Dichlorophenoxyacetic acid), jsou spojovány se dvěma typy rakoviny, které se vyskytují u psů. Prováděné studie zjistily, že chemické látky používané pro trávníky se dostávají i do trávníků a domů v sousedství a jejich výskyt byl též zaznamenán i v moči u psů, jejichž majitel tyto chemické látky nepoužíval.

Studie prováděná na Tufts University School of Veterinary Medicine prokázala souvislost pesticidů s maligním lymfomem vyskytujícím se u psů. Používání cílených pesticidů přináší o 70% vyšší riziko CML (chronická myeloidní leukémie). Celá řada studií také přinesla zjištění, že herbicidy přispívají ke vzniku maligního lymfomu u psů. Studie také zjistily, že herbicidy, které obsahují 2,4-D a používají se 4 a vícekrát za rok, riziko vzniku CML zdvojnásobují.

Studie z roku 2013 dokazuje, že herbicid 2,4-D a další chemikálie používané pro trávníky znamenají výrazné zvýšení rizika rakoviny močového měchýře u psů. Některá plemena, mezi něž patří bíglové, skotští teriéři, Shetlandští ovčáci, West highland white teriéři a foxteriéři drsnosrstí, jsou, díky genetickým predispozicím, více náchylná ke vzniku rakoviny močového měchýře. Doba omezení pohybu zvířat na ploše s aplikací těchto látek nebyla stanovena. Látky se do těla dostávají vdechnutím nebo při styku s kůží. Studie prokázala, že chemické látky byly zjištěny v moči u 14 psů z 25 a to v případě před ošetřením trávníků a u 19 psů z 25 po ošetření trávníků.

Studie: https://academic.oup.com/jnci/article-abstract/83/17/1226/1020991, www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23584031, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3267855/