Bezhotovostní platby budoucnosti? Náramky a hodinky

Platit, aniž byste u sebe měli hotovost, jste mohli v Čechách už na konci osmdesátých let minulého století, kdy se u nás objevily první platební karty. Od té doby už doba značně pokročila a platit můžeme třeba i mobilem, či platebními nálepkami. A čekají se i další novinky.

Ohlednutí

V roce 1989 se v Čechách objevily první karty určené pro výběry z bankomatů. První bankomat zavedla Česká spořitelna na Václavském náměstí. Bezhotovostní platby v obchodě byly možné o čtyři roky později a od té doby začal počet platebních karet u nás rychle růst a v současnosti jich je u nás přes 11 milionů.

Nálepky

Možná nevíte, že některé banky nabízejí zmenšenou verzi platebních karet, a to ve formě nálepek, které si můžete přidat třeba na mobilní telefon nebo přívěsek u klíčů. Oproti kartám jsou zde však funkce omezené. Při běžných transakcích u obchodníků či online byste však neměli mít problém, veškeré potřebné info pro platbu najdete na nálepce. Tou můžete také vybírat z bankomatu, ovšem pouze v případě, že je vybaven čtečkou.

Platba mobilem pomocí aplikací

Jiné banky, například Komerční nebo ČSOB, se zaměřují na umístění platební karty přímo do mobilního telefonu. Platit pomocí mobilu můžete díky NFC technologii. Komerční banka také nabízí službu MojeMobilní karta, díky níž bez problémů zaplatíte mobilem u obchodníků, kteří mají bezkontaktní platební terminál. Naproti tomu klienti ČSOB virtuální kartu nepotřebují – díky aplikaci Na nákupy si mohou spárovat stávající nákupní karty.

Budoucnost? Hodinky a náramky

Mobilní telefon už ale zdaleka není jedinou možností, na trhu se začínají objevovat například hodinky a náramky, které kromě mnoha dalších funkcí umožňují i bezkontaktní placení. Opět díky NFC technologii tedy jednoduše můžete zaplatit přiložením hodinek či náramku k platebnímu terminálu. Hodinky vybavené touto funkcí vyrábí například Mastercard ve spolupráci se společnostmi Garmin a Fitbit, v Čechách si na tyto novinky však budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Potřebujete levný copywriting?