Spousta studentů nedočkavě vyhlíží poslední červnový den, kdy dostanou své vysvědčení a čekají je sladké dva měsíce volna. Prázdniny jsou dobou odpočinku a to nejen pro studenty a učitelé, kteří chtějí mít také svůj klid a pohodu, ale taky pro rodiče. Přeci jen do školy se děti musí učit, musejí se připravovat, rodiče nad nimi dbají, kontrolují známky, možná se s nimi také učí a podobně. A léto znamená, že si od toho mohou odpočinout. Studenti nad patnáct let si jistě chtějí přivydělat pár korun navíc. Ke kapesnému se budou hodit.
Bez práce si na mobil nevydělám
„Můj důvod jít na brigádu byl prostý. Chtěla jsem nový mobil. Máma mi sice slíbila, že mi něco přispěje, protože ten můj starý už dosluhoval a já ho každý den prosila, aby jel, ale když jsem vyrukovala s tím, který se mi líbil, jen si zaťukala na čelo, zda jsem se nezbláznila. Ona nedá deset tisíc za můj mobil. Byla jsem naštvaná, to budu mít nějaký šunt za dva nebo tři tisíce a holky ve třídě se mi budou smát? Už ten současný komentují stylem, zda má vůbec barevný displej a zda si můžou zahrát hada“ převrací oči vsloup sedmnáctiletá Jana.
„Máma nakonec řekla – vydělej si na něj svou část a já ti doplatím zbytek. Domluvili jsme se na částce, kterou jsem si měla vydělat. Kde jsem, ale brigádu měla najít? Není to vůbec jednoduché, alespoň jsem si to myslela. Nakonec jsem narazila na inzerce práce zdarma, kde jsem chvíli hledala a odepsala na tři nabídky. Jedna mi napsala, že potřebují někoho, kdo má osmnáct a další dvě mě pozvali na pohovor. Nakonec jsem uspěla u jedné reklamní agentury. Potřebovali na měsíc záskok na recepci. Zvedat telefon, přebírat poštu, při pohovorech posílat nové uchazeče. Práce to nebyla náročná a vydělala jsem si na mobil rovnou polovinu. Zbytek doplatila máma a ještě jsem si mohla koupit skvělé šaty“ uznává spokojeně Jana.