Prokrastinací rozumíme chronické odkládání svých povinností, práce, ale také nepříjemných situací nebo rozhovorů na pozdější dobu. Důvodem také bývá nerozhodnost člověka. Odkládání tak často vyústí ve stres, pocity viny nebo psychickou krizi. Nemáte chuť plnit úkoly a ocitnete se tak v bludném kruhu. Musíte se učit na zkoušku, ale jdete raději posekat zahradu? Potřebujete zavolat na úřad, ale mytí oken je zrovna důležitější? Pak vám v tom jistě nebrání lenost.
Neodpočinete si ani u televize
Každý občas něco nechá na poslední chvíli, každému se někdy stane, že odloží nepříjemnou práci nepříjemný rozhovor, ale i když se lehnete k televizi nebo brouzdáte po internetu, neustále na to myslíte. Místo očekávané energie nabité odpočinkem se dočkáte stresu z tíhy vašeho svědomí. A bludný kruh začíná.
Je to nemoc?
Lékaři ji za nemoc nepovažují a lidé je často označují za lenochy a zbabělce. Což není tak docela pravda. Záměna nepříjemné činnosti za jinou fyzickou, ale i psychickou aktivitu toto tvrzení vylučuje. Prokrastinanec nakonec odkládanou činnost udělá, vyčerpaný a ve stresu. Lenoch a zbabělec nedělá nic. Někdy je těch úkolů tolik, že neví, kde začít, tak jde raději nakoupit nebo shrabat listí.
Určete si malé cíle
Pokud se rozhodnete s prokrastinací bojovat, nedávejte si vysoké cíle. Často je to o odhodlání udělat první krok. Chcete začít cvičit? Převlékněte se do cvičebního oblečení. Pak už vám bude hloupé nezačít. Vždyť nemusíte cvičit hodinu. Deset minut stačí. Pro začátek. Potřebujete napsat práci do školy nebo vytvořit prezentaci do práce? Udělejte stránku denně, nebo dvě. Kdo říká, že musíte hotové vše najednou? Lidská vůle funguje podobně jako svaly, dá se vycvičit. Na pocit úspěchu z vykonané činnosti včas si rychle zvyknete a budete ho chtít cítit častěji.
Tip: Vyzkoušejte kvalitní SEO od profesionálů