Obavy a úzkost se mohou projevit u každého z nás. V současné situaci koronavirové pandemie však může nadměrná úzkost postihovat více osob. Máte někoho takového ve svém okolí? Zjistěte, jak s ním komunikovat.
Úzkost je naprosto přirozená reakce
V prvé řadě je důležité si uvědomit, že úzkostné sevření symbolizuje zcela normální reakci člověka na ohrožení. Jestliže přitom takové obavy trvají dlouho, může se to projevit tělesným i psychickým vyčerpáním.
Pokud nepřetržitý strach doprovázený napětím a neklidem přetrvává, může přejít i v paniku, která daného člověka naprosto paralyzuje.
TIP: Absolvujte kurz osobního rozvoje a naučte se druhým pomáhat na profesionální úrovni.
Nikdy nic nezlehčujte
Nemyslete si, že máte představu o tom, jak se člověk v dané situaci cítí. Pokud jste si něčím podobným neprošli, pravděpodobně je vaše představa mylná. Zároveň se nesnažte zlehčovat jeho pocity a neopakujte mu zdánlivě povzbuzující věty, ať na to nemyslí. Nebo že je to v pohodě a nic se vlastně neděje.
Snažte se aktivně naslouchat
Místo toho se raději snažte danému člověku aktivně naslouchat. Může být ztracený ve svých myšlenkách, ve kterých se ani on sám nevyzná. Pokud mu začnete pokládat citlivé otázky a zároveň mu budete trpělivě naslouchat, můžete mu pomoct dostat své myšlenky pod kontrolu.
Nechte ho popsat své myšlenky a pocity
A vyslechněte si je. Pokládejte mu otevřené otázky, nad kterými se musí zamýšlet a díky kterým si lépe utřídí své pocity. Můžete se ho také zeptat na to, co nejmenšího by mu v této situaci dodalo trochu klidu a pohody.
Projevujte skutečný zájem
Snažte se být empatičtí a projevujte skutečný zájem o danou osobu. Nikdo se nechce cítit sám a u člověka zažívajícího úzkost to platí dvojnásobně.
Všechno chce svůj čas
Berte ohledy na to, že osoba prožívající obavy a úzkost provádí zkratky v myšlení a logice. Pokud je úzkost silná, může se projevit přehnanými, unáhlenými a často poměrně negativistickými závěry.
Tolerujte takové chování a zbytečně se neurážejte. Neodcházejte od něj, ani si neklepejte na čelo. Raději si s ním o všem trpělivě promluvte, díky čemuž mu dáte šanci se v celé situaci lépe zorientovat.
Pokud by se stav takového člověka nezlepšoval, můžete zvážit využití odborné pomoci. Předejte mu kontakt na profesionála, případně ho za ním sami doprovoďte. Uvidíte, že vám dříve nebo později poděkuje.
Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.